fbpx

Sevgili Saloon N&N Blog okuru,

Zayıflamak istiyorsun. Bir arkadaşın var “ekmeği kesti” zayıfladı. Bir tanesi “gece yemeden” zayıfladı. Bir başka bir şey yaptı, diğeri başka bir şey…

Hangisini yapacaksın?

Nedir bunun doğrusu?

E, görüyoruz ama zayıfladı insanlar böyle? Diye düşünsen de…  😊

Aşağıdaki maddeleri bir okusan diyoruz. 😊 Lütfen…

Ayrıca en altta da senin için bir tavsiyemiz var…

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR;

 1. Ekmeği/karbonhidratı hayatınızdan çıkarmak

En büyük efsanelerden biri diyete başladığınızda ekmeği, makarnayı, pilavı hayatınızdan çıkarmaktır. Peki kabonhidratların vücudumuza yararı yok mu sizce? Onları almadığımızda kaş yaparken göz çıkarıyor olabilir miyiz? Vücuda alınan her şeyin fazlası yağ olarak depolanıyor. Burada önemli olan tek şey ne tükettiğiniz değil aynı zamanda ne kadar tükettiğiniz olmalıdır. Kilo alıp vermenizi gün içerisinde totalde yedikleriniz belirler, bunun yükünü tek bir besine atmak doğru değildir. Doğrusu karbonhidratları, proteinleri ve yağları yeterli düzeyde tüketmek ve kompleks karbonhidratları tercih etmektir.

 1. Aç kalarak kilo verileceğinin sanılması

Vücudunuzu aç bıraktığınızda kısa süreli bir kilo kaybı yaşarsınız ama bu sağlıklı bir kilo kaybı olmaz çünkü kas kaybediyor olursunuz, kas kaybı ise metabolizmanızı yavaşlatır. Vücudun doğal işleyişini bozarak sağlıklı sonuçlar almanız mümkün değildir. Doğrusu sizin ihtiyaçlarınıza ve harcadığınız enerjiye göre planlanmış miktarda kalori almanızdır.

 1. Akşam 6 dan sonra yemek yememek

Vücudunuzun akşam olunca çalışmayı bırakması için bir sebebi yok. Gün içerisinde yüksek kalorili sağlıksız seçeneklerle beslenip akşam yemeyerek mucize beklemeniz doğru değildir. Gün içerisinde aldığınız “toplam” kalori sizin kilo alıp vermenizi etkiler. Doğru olan ise uyumadan 2 saat önce son ara öğününüzü yapmış olmanızdır.

 1. Kalori saymak

Yediğiniz her şeyin kalorisini saymakla uğraşmayın. Her şey kalori değildir, önemli olan içeriktir. Porsiyonlarınız kontrollü tutarak doğru besleniyorsanız kalori yalnızca bir sayıdır.

 1. Diyet ürünleri kilo aldırmaz

Her şeyin bir kalorisi vardır. Siz fazla miktarda tükettiğinizde her şeyin fazlası yağ olarak depolanacaktır. Diyet ürünleri örneğin light ürünler, şekersiz besinler yalnızca içerik yönünden daha sağlıklıdır ancak kalorisiz değildir. Onları tükettiğinizde daha az kalori almış olursunuz, vücudunuz için yararlı seçimler yapmış olursunuz ama fazlası tükettiğimiz her şey gibi yağa dönüşecektir.

Sonuç olarak. Tüm yollar sizi YETERLİ ve DENGELİ BESLENME durumuna getiriyor.

İşte tavsiyemiz;

   • Porsiyon kontrolüne dikkat edin, sağlıklı seçenekleri yeterli miktarda tercih edin. Gerisini vücudunuza bırakın. İnanın ki vücudumuz muhteşem bir düzenle işliyor. Siz yalnızca onun işlediği düzenin bir parçası olun.
   • Şok diyetlerle, kısıtlı kalorilerle, yapacağınız popüler diyetlerle kendinize işkence etmeyin. Her şey kilo almak veya vermek değil. Bu işin bir sağlık boyutu olduğunu atlamayın. Unutmayın ki sağlıklı ve dengeli beslenmek her şeyin anahtarıdır.

Siz en iyisi SALOON N&N’ e gelin. Bir kahve içelim. Anlatayım 😊

Sevgiyle ve güzel kalın…

Saloon N&N

Leave a comment

Hemen Ara Hemen Ara